Az állásinterjún való megjelenésnek vannak általános szabályai, de a személyiséghez illő öltözetet mindenkinek magának kell ki- illetve megtalálnia. Tanácsadó segítségével optimálisan juthat érvényre a személyiség, a testalkat, az életkor és más tulajdonságok.
A nők több hibát követhetnek el az állásinterjún való megjelenésben, mint a férfiak. Ha egy diplomás férfi ápolt hajjal, borotváltan, öltönyben, nyakkendőben megy egy interjúra, akkor a külseje alapvetően megfelelő. Ettől függetlenül nem mindig elvárás az öltöny. Műszaki területeken például a jó minőségű farmer, ing, zakó kombináció is elfogadott.
Nyakkendő: rossz a rikító szín, árulkodó csíkozás
A nyakkendő ne legyen nagyon feltűnő, kerüljük a rikító színeket és a gyermeteg vagy vicces mintázatot. A bordóba hajló piros, a kék árnyalatai, a kék alapon visszafogott, vékony sárga csíkozás például megfelelő, végtelen sok variáció létezik.
Nem mindegy a nyakkendő csíkozásának iránya. A nyakkendő mintáját a velünk szemben levő látja, neki a balról jobbra emelkedő iránynak az az üzenete, hogy az energia növekedik. Gondoljunk a megszokott koordináta-rendszerekre, amelyekben bármilyen grafikont ábrázolunk, jobbra és felfelé néz a pozitív irány, ha azt akarjuk bemutatni, hogy teljesítményünk nőni fog, akkor balról jobbra emelkedik.
Vagy gondoljunk a mozdulatra: Ha azt akarjuk mutatni, hogy valami nőni fog akkor biztosan balról jobbra mutatunk felfelé. Ha azt állítjuk, hogy valami a "béka feneke" alatt van, akkor azt balról jobbra lefelé való mozdulat kíséri
Ezek az irányok kisgyerek-korunktól fogva folyamatosan ismétlődnek és rögzülnek, ezért, ha nem mondunk ki egyéb szabályokat, akkor erre asszociálunk.
Unalmas a sötétbarna nyakkendő
Sötétbarna színt nem ajánlott viselni ilyen alkalommal, unalmasnak tűnhetünk a partner szemében. Általában a "hideg színek", például a kék, acélszürke - több embernek áll jól, mint a "meleg színek", a homokszín vagy a barna.
A cipő legyen fűzős, fekete. Divat lett a hegyes, felfelé álló orrú cipő, de kerüljük a szélsőségeket. Zokninak "pincérzoknit" ajánlok, ami nem szorítja a lábat és kellően hosszú. Így nem áll fenn az a veszély, hogy a leülés után kilátszik a lábszár.
Szintén jó tanács, hogy begombolt zakóban érkezzünk interjúra, majd leüléskor gomboljuk ki.
A nők több hibát követhetnek el
A nők sokkal több hibát követhetnek el az öltözködéskor. Különösen nyáron nagy a kísértés. Egyik férfi ügyfelem újságolta, elment egy hölgyhöz tárgyalni, aki miniszoknyában, mélyen kivágott felsőben jelent meg. Az úr negyed óra múlva fogta fel, hogy a hölgynek esze is van. A hölgy ruházatával nem kompetens üzletasszony benyomását keltette. Állásinterjún a visszafogott stílus ajánlott. Nem a ruhánkat, a kinézetünket, hanem tudásunkat, személyiségünket kell eladnunk. Az ujjatlan felső megengedett, ha eléggé zárt, de csak szép formás felkar esetén ajánlott. Feltétlenül ügyeljünk a tökéletes szőrtelenítésre. Divatos és előnyös a "háromnegyedes ujj".
Szoknya: tenyérnyivel térd fölött vagy alatt
A szoknya hosszának megválasztásánál általános szabály, hogy legfeljebb tenyérnyivel térd fölé vagy ugyanennyivel térd alá érjen. Tanácsos mérlegelni, hogy térdünk megmutatása előnyös-e. Gondoljunk arra, hogy leüléskor, amikor nem választ el asztal a tárgyalópartnertől ne mutassunk meg sokat magunkból.
A nadrág kosztüm elfogadott öltözet.
Cipő-táska: vagy kontraszt vagy egyszínű
A női cipő is legyen zárt, nyáron lehet hátul nyitott, a cipősarok legyen közepes magasságú, melyben biztonságosan tudunk közlekedni. A harisnya télen, nyáron kötelező.
Öltözködésünk a kiegészítők harmóniája segítségével válik tökéletessé. A cipő és a táska vagy legyen egyforma vagy kontraszt legyen a kettő között. Az árnyalatbeli különbségek vagy a sötétkék és fekete, barna és fekete kombináció nem szerencsések. Fekete cipő és fekete táska biztos megfelelő bár nem túl eredeti megoldás.
Formaruhában a több fazon a nyerő
A testközeli fazon előnyösebb, mint a feszülő, kerüljük a csillogó és átlátszó anyagokat.
Sok cég az ügyfélszolgálat dolgozói részére formaruhát csináltat. Érdemes több fazont kínálni, hogy a különböző testalkatú dolgozók megtalálják számukra a legelőnyösebbet. A több fazonban készített formaruha sokkal egységesebb benyomást kelt az ügyfelekben.